Heil.Leichnamstr.

Źródło: Pangritz Kurier

 

Heil. Leichnam później Horst-Wesel-Str.

(ul. Robotnicza)

 

 

 

 

Znajdowała się między Königsbergerstr. (ul. Królewiecka) i Kościołem Bożego Ciała. Na widokówkach w czasie między 1910 i 1920 r., gdy jeszcze nie było torów linii tramwajowej nr 2 w kierunku Kolonii Pangritz. Na zdjęciu wyżej, po środku dom narożny do Königsbergerstr, firmy Meißner, później Krenzel, „Towary Żelazne i Handel Węglem”. Obok mały dom, w którym znajdował się sklep z owocami i warzywami. Trzeci dom nr 8 (ex nr 4) to był Werdermann. Kolejne, stojące do dzisiaj budynki z czasów stylu Jugendstill należały do wdowy Johanny Kozinowski.

 

 

Na zdjęciu niżej, całkiem po prawej sklep piekarza Fritz’a Kozinowski a przed przejazdem do domu 10a (ex 5a) salon mistrza fryzjerskiego Erich’a Gehrke, w którym swój gabinet miał także lekarz dr Otto Kozinowski. Mały dom przed dużymi, należącymi także do Pani Kozinowski i dzisiaj już nie istniejącymi, został wyburzony w latach trzydziestych i zastąpiony nowym, w którym kupiec Richard Lengling urządził nowoczesny sklep kolonialny. Stobbes Eck nie był jeszcze przebudowany jako sklep.

 

  

Widokówki: Archiwum i zbiory Hansa Preuß’a.  

 

***

 

 

Uzupełnienie zdjęć Hl. Leichnamstraße (później Horst-Wessel-Straße). Tutaj zdjęcia z roku 1927, brak jeszcze szyn tramwajowych linii nr 2. Zdjęcie wyżej wykonano w kierunku południowym, w tle widać Kościół Św. Mikołaja. Po stronie lewej wjazd na ulicę Predigerstraße a zanim dom parafialny proboszcza Schiefferdecker’a. Całkiem po prawej narożnik cmentarza z wejściem na ulicę Reiferbahn. Duży dom narożny to dom nr 25 (wcześniej 142), sklep mięsny Schumann (Hensel, Scharein), zbudowany około 1910 r. Za nim nr 23, również w Jugendstill, w którym znajdował
się sklep rękodzielnictwa Haddas’a. Wysoka ściana szczytowa należy do firmy Hermann Regier, fabryka likieru, towary kolonialne i do 1920 r. browar. Dalej, do Brandenburgerstraße byli mistrz kopalnictwa Newski, wyrób lin Reuter, szewc Fleischauer i Gland, mały sklep Richarda Lengling’a (później po drugiej stronie), sprzedawca mięsa Gerlich i sklep z trumnami Blödhorn.

 

Na zdjęciu niżej widok Leichnammstraße, najważniejszej drogi do Kolonii Pangritz, z południa w kierunku północnym. Po lewej fabryka spiritusu Roberta Stobbe, dalej wjazd na ulicę Brandenburgerstraße z domem narożnym Blödhorn’a. Po prawej dom nr 8 (wcześniej nr 4) kupca Ernsta Werdermann’a przed przebudową na sklep z trykotażem, towarami skórzanymi i sklep papierniczy. Zdjęcie z roku około 1920.

 

Na poniższej widokówce z roku 1904 wydawnictwa Paul Wedekind z Elbląga, po lewej stronie dwa małe domy, które wkrótce zostały zastąpione dużymi budowlami (patrz zdjęcia wcześniejsze). Za domem pośrodku odgałęzia się Reiferbahn. Po prawej stronie ogrodzenie domu parafialnego, proboszcza Schiefferdecker’a, za nim dom narożny przy wjeździe na ulicę Predigerstr.

 

 

***